müzikte bir deney anadolu rock afiş

Yönetmen – Gökçe Kaan DEMİRKIRAN
Hazırlayan – Gökçe Kaan DEMİRKIRAN
Yapımcı – Gökçe Kaan DEMİRKIRAN
Genel Koordinatörler – Prof. Suat GEZGİN, Prof. Korkut TUNA, Doç Dr. Neşe KARS
Yapım Danışmanı – Cenk DEMİRKIRAN
Kamera – Barış KONBAL, Engin ÜNAL, Hasan YAMAN, Gökhan YAVÇİN, Onur AKYOL, Ümit SARI
Kurgu – Kadir Barış DERİN, Emre Ahmet SEÇMEN, Gökhan YAVÇİN

Fragman & KJ & Fotoğraf Düzenleme & Jenerik Tasarım – Emre Ahmet SEÇMEN & Gökhan YAVÇİN
Seslendirme – Cenk DEMİRKIRAN
Müzik – Renan BİLEK
Metin Yazarı – Gökçe Kaan DEMİRKIRAN
Metin Editörü – Cenk DEMİRKIRAN
Arşiv Tarama  – Betül Baki, Cenk Demirkıran, Ceren Sezgi Çopur, Deniz Köylü, Elif Türker, Emine Özge Öztürk, Emre Ahmet Seçmen, Engin Gencer, Erkan Demir, Fulya Yenigün, Fisun Yalçınkaya ,Gökçe Kaan Demirkıran, Gökhan Yavçin, Maral Sarılı, Nihan Postacı, Pelin Tanaydın
Post Prodüksiyon – İlkay NİŞANCI

Anadolu Rock belgeseli izleyiciyle buluşuyor…

Yönetmenliğini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Gökçe Kaan Demirkıran’ın yaptığı, 60’ların sonunda ve 70’lerin tamamında Türkiye’nin müzik dünyasına damgasını vuran Anadolu Rock Müziği’ni konu alan “Müzikte Bir Deney, Anadolu Rock” adlı belgesel filmin galası bugün gerçekleşecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Stüdyoları’nda hazırlanan belgeselin çekimlerine 2005 Temmuz’unda başlanıldı. 15 aylık bir süreçte tamamlanan “Müzikte Bir Deney, Anadolu Rock” belgeselinde 23 kişiyle röportaj yapıldı, 4 ayrı kütüphane arşivinden yaklaşık 2000 adet fotoğraf tarandı. Filmin özgün müziğini Renan Bilek besteledi, seslendirmesini ise Cenk Demirkıran yaptı.

Gala öncesi ilk özel gösterimi 11 Kasım 2006 tarihinde 7. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali kapsamında yapılan “Müzikte Bir Deney, Anadolu Rock” belgesel filminde Osmanlı’daki batılılaşma hareketlerinin müziğe yansımasından ilk popüler müzik örnekleri olan kantoya, Cumhuriyet devrimiyle gelen tangoya, çok seslendirilmiş halk müziği örneklerine, “caz”a ve “rock’n roll”a uzanılarak Türkiye’nin modernleşme serüvenine müzik penceresinden bakılıyor ve altmışların yerlileşme rüzgarıyla başlayan Anadolu Rock müziğinin oluşma süreci anlatılıyor.

Tematik başlıklardan oluşan film bu başlıklar altında Tülay German’ın “Burçak Tarlası”nı yepyeni bir tarzda yorumlamasıyla açılan yolda Altın Mikrofon Yarışması’nın Anadolu’yu gezmesinden, 60’larda müziğin öncülüğünde ortaya çıkan gençlik hareketlerine, Türkiye’deki genç müzisyen kuşağının bu hareketlerle birlikte gelen underground, psychodelic rock, beat gibi müzik tarzlarından etkilenmesi ve içlerinden geçen rock müziğini, doğalarında var olan Anadolu müziğiyle birleştirmelerine; dönemin siyasi, toplumsal değişimlerinin müziğe etkisine kadar müziği şekillendiren birçok konuya değiniyor.