Untitled-1

Filmin künyesi:

Yazan ve yöneten: gökçe kaan demirkıran- cenk demirkıran
yapımcı: film deney yapim
oyuncular: metin coşkun, renan bilek
genel koordinatör: doç. dr. neşe kars
görüntü yönetmeni: ümit sarı
kurgu: emre ahmet seçmen
kameraman : gökhan yavçin

ışık : emre ahmet seçmen

yönetmen yardımcıları : çağlar can cengiz – sevinç paçacı

yapım asistanları : elif türker – halil türker – onur barış – deniz köylü – duygu kahraman
seslendirme: metin coşkun
3d animasyon ve çizimler: engin ağdoğan – ipek özarmağan
müzik: renan bilek

yapım yılı: 2009
formatı: dijital video
süresi: 44’

 

 

Şile deniz feneri, 150. yılını “fenerin ardındaki şehir” filmi ile kutlayacak…

Yönetmenliğini ve senaristliğini cenk demirkıran ve gökçe kaan demirkıran ’ın yaptığı, “fenerin ardındaki şehir” isimli drama-belgesel türündeki film tamamlandı.

Şile belediyesi’nin katkılarıyla film deney yapım tarafından çekilen film, türkiye’nin en büyük deniz feneri olan şile deniz feneri’nin 150. yılı kutlamalarıyla birlikte türkiye ve avrupa’da izleyicilerle buluşacak.

Başrollerini renan bilek ve metin coşkun’un paylaştığı filmin çekimlerine mayıs 2008’de başlandı. 22 kişilik bir çekim ekibinin görev aldığı filmin müziklerini ise başrol oyuncusu renan bilek besteledi.

“Fenerin ardındaki şehir”in öyküsü, istanbul’dan şile’ye günübirlik bir ziyaret için gelen bir dergi yazarının (renan bilek) karadeniz kıyısındaki bir kıraathanede emekli bir öğretmenle (metin coşkun) tanışmasıyla başlar. Öğretmenin meraklı sorularıyla koyulaşan sohbet, antik çağın şile’sinden 1859 yılına, oradan günümüze uzanırken, doğa, efsaneler, geçmişin ve bugünün şile sakinleri izleyicinin çevresini sarıyor.

İstanbul’un yanı başında, karadeniz kıyısında bulunan şile’nin kent karakterini şekillendiren fener de filmin içinde gerekli saygıyı görüyor.

1859’da inşa edildiği bilinen şile deniz feneri hala yanıyor ve türkiye’nin en büyük feneri olma unvanını koruyor. gündüz, görüntüsüyle; gece, ışığıyla şile’nin sokaklarında gezen, evlerin içine giren, insanlarına ve denizine bekçilik eden şile deniz feneri 150. yaşını “ fenerin ardındaki şehir”le birlikte kutluyor.